Kiszona kapusta. Kiszenie kapusty

szef kuchni, Listopad 16, 2014

Kiszona kapusta, chyba od zawsze, znana jest ze swojego dobroczynnego działania na organizm człowieka. Wszystkie składniki mineralne, dostępne w świeżej kapuście posiada również kapusta kiszona. A dodatkowe plusy są takie, że można ją spożywać przez cały rok. Przechowywana w chłodnej piwnicy nie straci swojej wartości nawet przez kilka miesięcy. Kiszona kapusta dostarcza nam także żywych, naturalnych szczepów bakterii mlekowych. Można je oczywiście kupować w aptece, w postaci kapsułek lub sklepie spożywczym w postaci jogurtów, aktimelów… albo wyprodukować samemu.

Również osoby, które nie przyswajają surowej kapusty w wielu przypadkach mogą rozkoszować się smakiem i zdrowotnym działaniem kapusty kiszonej. Kapusta kiszona jest bowiem dla naszego układu pokarmowego łatwiejsza do strawienia.

Kiszona kapusta to produkt, którego nie musisz wcale kupować w sklepie lub na rynku. Tę wspaniałość bardzo łatwo przygotujesz w swojej kuchni. A jeśli zrobisz to w gronie rodziny lub przyjaciół to radości będzie przy tym co niemiara, a uzyskany produkt  w 100% naturalny, bez dodatków, przyśpieszaczy kiszenia i innych niepotrzebnych ingrediencji.
Wspólne kiszenie kapusty to także nawiązanie do starej, polskiej tradycji i miła okazja do wspólnego ucztowania.

Po przeczytaniu tego wpisu staniesz się fachowcem od kiszenia kapusty. Mamy również nadzieję, że uzyskany w ten sposób produkt będzie dla Ciebie tak smaczny i wartościowy, że już nigdy nie będziesz kupował kapusty ani w sklepie, ani nawet na rynku.

Pozyskanie kapusty dobrej jakości

 • Najlepsza kapusta to taka, którą samodzielnie wyhodujesz na swojej działce. Nie musisz wcale przeznaczać wiele miejsca pod jej uprawę. W zupełności wystarczy grządka o powierzchni 4 m2, aby zapewnić sobie zapas kiszonej kapusty na cały rok. Dla czteroosobowej rodziny w zupełności wystarcza bowiem 50 kg.
 • Jeśli nie możesz zdecydować się na samodzielną uprawę to powinieneś zaopatrzyć się w świeżą kapustę u znanego Tobie dostawcy, który nie stosuje nawozów sztucznych (Tak. To byłby ideał, ale czy możliwy do osiągnięcia?)
 • Kapustę należy kupować pod koniec października, czyli w czasie, w którym naturalnie osiąga główki właściwej wielkości, bez szkła, folii i przyspieszaczy.
 • Główki kapusty powinny być twarde, a ich kolor nie może być intensywnie zielony. Główki silnie zielone powstają wtedy, gdy kapusta „nasiąknie” azotem z nawozów sztucznych – takich główek nie polecamy.

Co jest potrzebne do kiszenia kapusty?

Aby przystąpić do kiszenia kapusty powinieneś zaopatrzyć się w szatkownicę, duży gliniany garnek, bardzo duże szklane słoje lub szczelną beczkę.

Kiszenie kapusty

Po zakupie główki kapusty powinny być przechowywane w chłodnej piwnicy przez okres 3 tygodni. Jest to czas wystarczający do tego, aby kapusta zbielała. Chodzi o wyeliminowanie związków siarki, które powodują gorzki smak finalnego produktu. Jeśli nie mamy jednak tyle czasu to do kiszenia możemy przystąpić szybciej, nawet po 3, 4 dniach.

Powinniśmy również zaopatrzyć się w dobrej jakości nie za wielką marchew w ilości odpowiadającej 10% kapusty (5 kg marchwi, na 50 kg kapusty)

Czynności

 1. Odcinamy zabrudzoną lub zeschniętą łodygę i odrywamy kilka zewnętrznych liści
 2. Wycinamy ostrym nożem twardą część ze środka (głąb)
 3. Tniemy główkę na kawałki, o wielkości dostosowanej do posiadanej szatkownicy
 4. Myjemy, obieramy i trzemy marchew na wąskie paski
 5. Szatkujemy kapustę
 6. Dodajemy soli ubijając aż do uzyskania soku
 7. Dodajemy marchwi, mieszamy i ubijamy
 8. Powtarzamy czynności od 5 do 7 razy na przemian

kiszenie-kapusty-1 Kiszenie kapusty poprzedza oddzielenie zewnętrznych liści

Tak powstaje kiszona kapusta. Solenie kapusty

Sól wsypujemy bezpośrednio do glinianego garnka, w którym kisimy kapustę lub do beczki

kiszenie-kapusty-tarkowanie

Ręczne kiszenie kapusty to czynność pracochłonna i dlatego do tarkowania marchwi możemy użyć robota kuchennego

dodawanie-marchwi1

Potarkowana marchew, o paskach właściwej długości i grubości trafia również bezpośrednio do gara

Jak powstaje kiszona kapusta. Dodajemy marchew

Kiszona kapusta smakuje bardzo dobrze z marchwią. Warto więc pamiętać o dodaniu tego warzywa da garnka z kapustą

Tak powstaje kiszona kapusta kiszenie-kapusty-wycinanie3 Kiszenie kapusty. Wycinanie głąba

Po zakończeniu szatkowania, ubijania i mieszania z marchwią i solą należy sprawdzić, czy kapusta jest właściwie osolona. Podczas próby należy wziąć pod uwagę, że część soli z soku przesiąknie jeszcze do kapusty i marchwi. Zawartość soli w soku powinna być większa niż w surówce. Ale tę własność można skorygować podczas przygotowania obiadu.

Tak przygotowany gar z kapustą odstawiamy w miejsce o temperaturze około 18-20 stopni. Na kapustę kładziemy duży talerz lub pokrywkę i dociskamy czystym kamieniem lub innym obciążnikiem – na przykład słojem z wodą. Przed odstawieniem upewniamy się, że sok w całości pokrywa kapustę.

Po kilku dniach kapusta zaczyna „pracować”. W tym czasie często dochodzi do wylewania się soku z pojemnika.

UWAGA! Koniecznie należy „przebijać” codziennie kapustę przy użyciu drewnianego kołka. Zaniechanie tej czynności powoduje gorzknienie kapusty z powodu nagromadzenia się gazów.

Inne przepisy na kiszenie kapusty możesz sprawdzić na KuchniaPlus

Kiszenie kapusty. Jak powstaje kiszona kapusta

 

 

 

,,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>